Wielka Sobota: Oczekiwanie na Zmartwychwstanie Chrystusa

To dzień trwania na modlitwie w ciszy przed grobem ukrzyżowanego Jezusa. W Kościele nie sprawuje się żadnych sakramentów. Wieczorem podczas liturgii Wigilii Paschalnej święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna.
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego przed uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego. W kościołach wierni adorują Chrystusa złożonego do grobu. W parafiach święci się pokarmy na wielkanocny stół.
W Wielką Sobotę wieczorem rozpoczyna się Wigilia Paschalna. W trakcie liturgii następuje poświęcenie ognia i wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu świętego.
A na miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc, ze względu na żydowski dzień Przygotowania, złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu. J 19, 41-42
#PolskaJerozolima #WielkaSobota #Jezus #cisza pic.twitter.com/aR1odYQWAg— Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaria Zebrzydowska (@Sankt_Kalwaria) April 16, 2022
Liturgia Wigilii Paschalnej według odnowionych obrzędów Triduum Paschalnego kończy się procesją rezurekcyjną, która obwieszcza całemu światu Zmartwychwstanie Chrystusa.
AG/RadioMaryja.pl
Dodaj komentarz