W Waszyngtonie odbyło się czuwanie w intencji życia: „Każdy człowiek, na każdym etapie życia, powinien być traktowany z szacunkiem”

Czwartkowemu czuwaniu modlitewnemu w Waszyngtonie towarzyszyła Msza święta. Arcybiskup Baltimore William Lori pokreślił podczas homilii, że katolicy muszą promować kulturę życia oraz „podwoić wysiłki” na rzecz wspierania matek i par w trudnej sytuacji.
Obrońcy życia w całych Stanach Zjednoczonych jednoczyli się i organizowali wiele wydarzeń w dniach poprzedzających dzisiejszą rocznicę. Dokładnie 49 lat temu, 22 stycznia 1973 roku Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie „Roe kontra Wade”. Ta decyzja zalegalizowała aborcję w całym kraju, wymuszając na poszczególnych stanach usunięcie legislatury chroniącej życie nienarodzonych.
Kiedy odprawiamy tę mszę, jesteśmy głęboko świadomi, że Sąd Najwyższy rozpatruje teraz sprawę „Dobbs kontra Jackson Women’s Health Organization” – przypomniał abp Lori podczas Mszy towarzyszącej czwartkowemu czuwaniu za życiem w Wielkim Górnym Kościele Bazyliki Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP.
Arcybiskup Lori jest nowo mianowanym przewodniczącym Komitetu Konferencji Biskupów Katolickich USA ds. Działalności Pro-life.
Join us live now for the Opening Mass of the National Prayer Vigil for Life. #Vigil4Life #Catholic #DC #Basilica https://t.co/xQXixK9vQp pic.twitter.com/whJS8IHL8v
— National Shrine (@MarysShrine) January 20, 2022
Sprawa z Missisipi, o której wspomina hierarcha to pierwsza od prawie 50 lat szansa na obalenie tragicznej w skutkach „Roe kontra Wade”. Sprawa „Dobbs kontra Jackson Women’s Health Organization” dotyczy legalności prawa zakazującego aborcji po 15. tygodniu ciąży.
Ta sprawa daje Sądowi Najwyższemu możliwość cofnięcia poważnej niesprawiedliwości, którą popełnił w 1973 roku, kiedy w [sprawie] „Roe kontra Wade” zdecydowano, że cała klasa istot ludzkich, a mianowicie nienarodzonych, jest poza ochroną prawa – stwierdził.
Arcybiskup Baltimore wyjaśnił, że stany będą mogły tworzyć własne prawa dotyczące legalności aborcji.
Jeśli ochronie prawnej będzie towarzyszyć większa troska o matki i dzieci, to dla coraz większej liczby naszych współobywateli będzie coraz bardziej jasne, że wybór życia nie przeszkadza w byciu szczęśliwym i nie obciąża społeczeństwa – powiedział.
Abp Lori podkreślił, że wybór życia jest czymś zupełnie przeciwnym do tego, jak go przedstawiają zwolennicy aborcji. Decyzja o urodzeniu swojego dziecka jest decyzją, która „tworzy społeczeństwo, które z nadzieją patrzy w przyszłość, społeczeństwo, w którym kobieta nigdy nie jest zmuszona do wyboru między swoją przyszłością a nienarodzonym dzieckiem”.
Dla katolików sprawiedliwość jest kwestią rozumu, a nie wiary. A rozum mówi nam, że każda istota ludzka, na każdym etapie życia, powinna być traktowana z szacunkiem, chroniona i otoczona opieką – zaznaczył.
Arcybiskup zwrócił uwagę na to, jak ważne jest, aby katolicy byli „jasnym i zjednoczonym głosem”. Głosem, który mówi, że „nasze społeczeństwo i prawa mogą i muszą chronić i troszczyć się o kobiety i ich dzieci”.
"What is needed so badly in all such situations is a witness to love and to life!"
Archbishop William Lori's Homily during National Prayer Vigil for Life Opening Mass pic.twitter.com/tyKrnagnkx
— Archdiocese of Baltimore (@archbalt) January 20, 2022
Lori powiedział, że jest to „kwestia fundamentalnej sprawiedliwości”, aby prawnie chronić nienarodzonych, jak również „podwoić nasze wysiłki, aby towarzyszyć kobietom i parom, które stoją w obliczu niespodziewanej lub trudnej ciąży, oferując im pełną miłości i współczucia opiekę”.
To jest nasz czas, aby stworzyć nową kulturę życia w Ameryce – nawoływał.
W uroczystości wśród kilkudziesięciu biskupów i księży wzięli też udział kardynał Sean O’Malley, arcybiskup Bostonu, oraz arcybiskup Christophe Pierre, nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych.
Podczas Mszy, proaborcyjna grupa Catholics for Choice wyświetlała na dzwonnicy bazyliki napisy popierające „prawo” do aborcji.
So I’m outside the Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception in DC, and Catholics for Choice is here projecting messages onto the church in support of abortion rights.
The protest coincides with the basilica’s “prayer vigil for life,” happening inside. pic.twitter.com/0y1M7X9ByC
— Jack Jenkins (@jackmjenkins) January 20, 2022
AM/CatholicNewsAgency.com
Dodaj komentarz