W szkołach pilnie potrzeba psychologów i pedagogów. To już ostatni moment na złożenie wniosku o dofinansowanie zajęć psychologiczno-pedagogicznych dla dzieci
Zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania i zaburzenia depresyjne – to najczęściej spotykane trudności, z jakimi borykają się dzieci szkolne, po czasie obostrzeń związanych z Covid-19. Ministerstwo Edukacji i Nauki i Rzecznik Praw Dziecka podjęli współpracę na rzecz zwiększenia w szkołach liczby psychologów i pedagogów.
Nauka zdalna i obostrzenia związane z Covid-19 bardzo negatywnie wpłynęły na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży, dobitnie pokazują to ostatnie statystyki dotyczące hospitalizacji dzieci na oddziałach psychiatrycznych.
Zerwane więzi koleżeńskie, przeniesione do strefy wirtualnej, osłabiły samoocenę dzieci i stały się przyczyną różnych zaburzeń, a niekiedy nawet prób samobójczych nieletnich.
Najczęstsze zaburzenia, z którymi spotykamy się na terenie naszej szkoły, to zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, ale najczęściej zgłaszane to zaburzenia depresyjne, obniżony nastrój – powiedziała Magdalena Obuchowska, psycholog szkolny, w rozmowie z Tv Trwam.
Na trudną kondycję psychiczną dzieci zwrócił uwagę Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, w specjalnym raporcie, który zlecił urząd.
Ministerstwo Edukacji i Nauki wyasygnowało 180 mln zł na pomoc psychologiczno-pedagogiczną. O te środki mogą ubiegać się dyrektorzy szkół.
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę, że wnioski o dofinansowanie na zajęcia są uproszczone. Pawlak zachęcił również dyrektorów szkół, aby nie zwlekali z ich składaniem. Środki finansowe pozwolą zrealizować ok. 3 mln dodatkowych godzin zajęć. Lekcje mają ruszyć po 1 marca i będą realizowane do końca 2022 roku.
Minister Czarnek zapewnił również, że od września przyszłego roku resort edukacji zamierza zwiększyć w szkołach liczbę etatów dla specjalistów, psychologów, pedagogów, logopedów.
W szkole największy kontakt ma jednak wychowawca ze swoimi uczniami. I tutaj chodzi o to, żeby specjaliści, którzy są, współpracowali z wychowawcami klas i innymi nauczycielami przekazywali sobie informacje o uczniach – zaznacza Eliza Mioducka, pedagog.
Doraźną pomoc dzieciom i młodzieży oferuje też uruchomiony przez Rzecznika Praw Dziecka telefon zaufania.
800 121 212 to wsparcie na już, na teraz, dla dzieci, młodzieży, całą dobę czynny telefon, czat internetowy, żeby pomagać dzieciom – powiedział Rzecznik w rozmowie z TV Trwam.
Mikołaj Pawlak przypomniał o potrzebie zbudowania spójnego systemu wspierania dzieci i młodzieży. A kwestia kondycji psychicznej dzieci jest niezwykle pilna. Ostatnie statystyki wskazują, że w 2021 roku zwiększyła się liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży. Od stycznia do listopada było to ponad 1 300 nastolatków.
To ostatni moment dla dyrektorów szkół, by złożyli wnioski o dofinansowanie zajęć psychologiczno-pedagogicznych dla dzieci. Szczegóły i wzory wniosków są umieszczone na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki.
AG/Tv Trwam, RadioMaryja.pl, gov.pl
Dodaj komentarz