W hołdzie dzieciom, które doświadczyły wojny: „Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny”

Do Sejmu RP trafił projekt ustawy w sprawie ustanowienia dnia, który upamiętni dramat polskich dzieci cierpiących w czasie wojen. Narodowym Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny byłby obchodzony 10 września.
Zaproponowana data 10 września nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do przeprowadzonych w 1943 roku, przez okupacyjne władze niemieckie, masowych aresztowań dzieci w miejscowości Mosina. Spośród nich przynajmniej 43 nieletnich osadzono w niemieckim obozie dla dzieci polskich w Łodzi, informuje Tv Trwam.
W projekcie ustawy, która trafiła do Sejmu RP czytamy:
W hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek, stanowi się, co następuje: Dzień 10 września ustanawia się Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny.
Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny https://t.co/RpvFPnCcLu
— Radio Maryja (@RadioMaryja) March 22, 2023
Jak mówi Arkadiusz Mularczyk, wiceminister MSZ, aresztowania dzieci, osadzanie ich w więzieniach, wreszcie śmierć wielu małych Polaków, pokazuje:
(…) tragedię całej generacji, całego pokolenia dzieci urodzonych przed wojną czy w czasie wojny, a które z tego tytułu ponosiły różnego rodzaju konsekwencje, jak np. sieroctwo, inwalidztwo, brak perspektyw rozwoju i równych szans. Ci ludzie cały czas nie otrzymują świadczeń od Niemiec, a często ich sytuacja materialna jest bardzo trudna i wymagają oni wsparcia.
AG/radiomaryja.pl, tv-twam.pl, twitter.com
Dodaj komentarz