USA: Dwukrotnie wzrosła liczba dzieci, które publikują w sieci swoje nagie zdjęcia

W minionym roku w Stanach Zjednoczonych dwukrotnie wzrosła liczba nieletnich, którzy umieszczają w mediach społecznościowych swoje nagie fotografie – takie wnioski płyną z raportu przedstawionego przez jedną z amerykańskich organizacji. Umieszczanie takich fotografii w sieci sprawia, że młodzi ludzie narażają się na poważne niebezpieczeństwo, alarmują eksperci.
Thorn, amerykańskie stowarzyszenie zajmujące się ochroną dzieci, przygotowało raport (Self-Generated Child Sexual Abuse Material: Youth Attitudes and Experiences in 2020), w którym zamieściło wyniki badań dotyczące aktywności w sieci najmłodszych Amerykanów.
Okazuje się, że w minionym roku odnotowano duży wzrost liczby dzieci i młodzieży, które zamieszczają swoje nagie fotografie lub filmy w na profilach w mediach społecznościowych i innych kanałach w sieci. Analitycy wskazują, że tzw. „selfie” dzieci wykonują sobie dobrowolnie, ale też i pod przymusem.
Badania przeprowadzono na próbie ponad 2 tys. dzieci w całych Stanach Zjednoczonych, w tym 742 w wieku od 9 do 12 lat oraz ponad 1200 nastolatkach w wieku od 13 do 17 lat.
Naukowcy zaobserwowali, że w 2019 roku już 6 proc. dzieci w wieku 9-12-lat zgłaszało, że udostępniło samodzielnie wygenerowane obrazy, a w 2020 roku udział ten wzrósł ponad dwukrotnie – do 14 proc. – czytamy na Christian Post.
W badaniu zaznaczono, że dzieci w wieku 9-12 informowały, iż częściej łamią ustalone zasady bezpieczeństwa w sieci.
To stwarza wyraźne ryzyko dla dzieci i młodzieży, jest też wielkim wyzwaniem dla społeczności zaangażowanych w ich ochronę – zauważyli naukowcy przygotowujący raport.
Eksperci są podzieleni co do przyczyn większej aktywności dzieci i młodzieży w sieci. Połowa z nich uważa, że powodem tego stanu jest izolacja dzieci wywołana obostrzeniami w ostatnich kilkunastu miesiącach.
Autorzy raportu wskazują na konieczność zwiększenia ochrony nieletnich, edukację i uwrażliwianie najmłodszych na niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z aktywnością w sieci.
AG/Pro Vita e Famiglia, ChristianPost.com
Dodaj komentarz