Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto Konstytucji 3 maja

W dniu 3 maja Kościół w Polsce oddaje cześć Matce Bożej Królowej Polski, głównej Patronce naszej ojczyzny. Dziś świętujemy także 231. rocznicę Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą nowoczesną ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie.
Już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii Loretańskiej i ustanowił święto Matki Bożej Królowej Polski w diecezji lwowskiej.
Natomiast w 1920 roku Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce.
Oficjalnie uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest obchodzona w całym kraju od 1923 roku, kiedy to papież Pius XI, na prośbę biskupów polskich, zatwierdził ją na dzień 3 maja.
Aktu oddania państwa pod opiekę Maryi dokonał już król Jan Kazimierz w 1656 roku w katedrze lwowskiej. Akt zawierzenia i złożenie ślubów było wotum po zwycięstwie odniesionym nad Szwedami i ocaleniem Jasnej Góry, które przypisywano wstawiennictwu Maryi.
W roku 1962 papież Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski – „główną patronką kraju i niebieską Opiekunką naszego narodu” – czytamy na misyjne.pl.
Konstytucja 3 Maja
Ustawa z 3 maja z 1791 roku, chociaż obowiązywała krótko, to jest uznawana za najważniejszą pośród wszystkich, które powstały w naszym kraju. Tworząc ją, ustawodawcy chcieli ratować Rzeczpospolitą, która była pogrążona w chaosie. Ustawa przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
29 IV 1919 r. #Sejm Ustawodawczy jednogłośnie przyjął ustawę uznającą rocznicę uchwalenia #Konstytucja3Maja jako „uroczyste święto po wieczne czasy”.https://t.co/iB7U3asdmV pic.twitter.com/0LNykJymaN
— Dzieje Sejmu (@DziejeSejmu) April 29, 2022
Konstytucja 3 Maja kształtowała ustrój Rzeczypospolitej zaledwie przez kilkanaście miesięcy. Po jej upadku stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli – czytamy na dzieje.pl.
AG/dzieje.pl, misyjne.pl, gov.pl, polskieradio.pl
Dodaj komentarz