“To świadectwo jest konieczne”. Zespół KEP wzywa do sierpniowej abstynencji

„Prośbę o dar dobrowolnej abstynencji w sierpniu kierujemy przede wszystkim do wierzących, aby w duchu odpowiedzialności za swoje życie, życie bliskich i wszystkich, których Bóg stawia na ich drodze, podjęli post w intencji trzeźwości narodu” – piszą członkowie Zespołu KEP ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
W Polsce uzależnionych od alkoholu jest około miliona osób. Dramat ten dotyczy jednak nie tylko samych dotkniętych choroba alkoholową, ale także tych, którzy piją ryzykownie i szkodliwie. Ich liczba sięga nawet trzech milionów! Ponadto, ogromne cierpienie przeżywają także rodziny uzależni0nych, zwłaszcza współmałżonkowie i dzieci.
Dlatego już tradycyjnie, na początku sierpnia biskupi polscy kierują apel o podjęcie dobrowolnej abstynencji. W tym miesiącu szczególnie powinny towarzyszyć nam pobudki religijne, moralne i patriotyczne. Apel skierowany jest przede wszystkim do wierzących, aby w duchu odpowiedzialności za swoje życie, życie bliskich i wszystkich, których Bóg stawia na ich drodze, podjęli post w intencji trzeźwości narodu.
Prosimy sprawujących władzę państwową i samorządową, aby autentycznie przejęli się losem Polaków dotkniętych i zagrożonych plagą pijaństwa i alkoholizmu – głosi apel podpisany przez przewodniczącego Zespołu KEP ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych, bp. Tadeusza Bronakowskiego.
Apel o rezygnację z używania alkoholu w sierpniu jest oczywiście zachętą, a nie nakazem.
Zachętą, aby ci, którzy mogą umiarkowanie korzystać z napojów alkoholowych, dobrowolnie z tego zrezygnowali i w ten sposób stali się szczególnymi świadkami Chrystusowej wolności – czytamy w apelu.
Zespół KEP podkreśla, że
dobrowolny post od alkoholu podejmowany z motywów religijnych pomaga w rozwoju duchowym i w zjednoczeniu z Chrystusem, który jest jedynym Dawcą prawdziwej wolności.
Ponadto, jest to niezwykle cenne świadectwo w społeczeństwie, które ma poważne problemy ze zrozumieniem i realizacją cnoty trzeźwości. To świadectwo jest także konieczne, aby skutecznie przeciwdziałać tak wielkiemu cierpieniu milionów ludzi w naszej Ojczyźnie.
Jutro rozpoczyna się #sierpień – miesiąc abstynencji.
Apel Zespołu #KEP ds. Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji 2023: Prośbę o dar dobrowolnej abstynencji w sierpniu kierujemy przede wszystkim do wierzących.https://t.co/2YiOEZ0fS8 pic.twitter.com/ggECxiWQDT
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) July 31, 2023
Wiele polskich diecezji, różnych ośrodków i wspólnot, właśnie w sierpniu podejmuje liczne inicjatywy promujące cnotę trzeźwości. Są to pielgrzymki w intencji trzeźwości narodu, rekolekcje, sympozja, zabawy, spotkania i pikniki bezalkoholowe. Są one także okazją do dawania świadectwa nawrócenia czy uwolnienia z nałogu alkoholowego, ale także świadectwa wskazujące na niezwykłe owoce dobrowolnej abstynencji.
Prosimy wszystkich liderów życia społecznego, duchownych i świeckich, o zaangażowanie się w dzieło troski o trzeźwość narodu. To w dużej mierze od waszych postaw i decyzji oraz wzoru życia zależy, czy nasz naród będzie prawdziwie wolny wewnętrznie – czytamy w apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
Idea sierpniowej abstynencji sięga 1984 roku. To wtedy biskupi polscy podczas konferencji plenarnej zdecydowali, by każdego roku w sierpniu apelować do Polaków o praktykowanie cnoty trzeźwości i dar dobrowolnej abstynencji. To dzieło wpisuje się także w szereg inicjatyw podejmowanych przez Kościół w Polsce, zwłaszcza od Ślubów Jasnogórskich.
MZ/KAI, pap.pl
Badanie: Picie nawet niewielkich ilości alkoholu w ciąży może wpłynąć na mózg dziecka
Dodaj komentarz