Rektor KUL o atakach na św. Jana Pawła II: to wyłącznie medialne spekulacje

Dziedzictwo nauczania, duchowości, twórczości i postawy św. Jana Pawła II wymaga systematycznej promocji wśród młodych ludzi, z wykorzystaniem współczesnych metod komunikacji. Odpowiedzią na stawiane zarzuty są rzetelne badania naukowe – podkreśla rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Badania historyków, prowadzona przez nich analiza dokumentów archiwalnych, nie wskazuje na żadne poważne dowody, że św. Jan Paweł II świadomie podejmował decyzje, które w jakikolwiek sposób miałyby chronić sprawców przestępstw seksualnych od odpowiedzialności.
Biorąc pod uwagę podejście Ojca Świętego do ludzi pokrzywdzonych, słabych, opuszczonych, ofiar przestępstw i prześladowań, absurdalnym jest twierdzenie, że nie interesował się on losem pokrzywdzonych. To wyłącznie medialne spekulacje wysnute na podstawie szczątkowych i wybiórczo prezentowanych archiwaliów, bez uwzględnienia kontekstu społeczno-historycznego – wskazuje rektor KUL.
Promocja nauczania, duchowości i twórczości św. Jana Pawła II, to projekt @KUL_Lublin. Odpowiedzią na stawiane zarzuty są rzetelne badania naukowe – rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski po wystąpieniu podczas Zebrania Plenarnego KEP➡️ https://t.co/6RLqU7Oqpo @EpiskopatNews pic.twitter.com/B0AcgBIIlO
— KUL, John Paul II Catholic University of Lublin (@KUL_Lublin) March 13, 2023
Ksiądz Rektor informuje, że 29 marca na KUL odbędzie się debata akademicka z udziałem historyków, którzy szczegółowo odniosą się do tych kwestii. Wydarzenie będzie transmitowane online. Ponadto na KUL rozpoczął się dwuletni projekt skoordynowanych, wielopłaszczyznowych i systematycznych działań medialno-naukowo-publicystycznych. To odpowiedź na współczesne wyzwania i potrzeby społeczne
Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja życiorysu, nauczania, duchowości oraz dorobku naukowego i literackiego św. Jana Pawła II. Dzisiejsze czasy wymagają używania nowych narzędzi komunikacji i technologii, tak by przekaz mógł skutecznie dotrzeć do młodych ludzi. Do współpracy zapraszamy naukowców, badaczy, dziennikarzy, publicystów, reżyserów i artystów – podaje ks. prof. Kalinowski.
Ksiądz Rektor dodaje, że działania prowadzone będą w kilku obszarach: medialnym, popularnonaukowym, badawczym i twórczym. Przygotowane zostaną profesjonalne multimedialne materiały dziennikarskie i popularnonaukowe, oraz raporty z wynikami badań m.in. historycznych i socjologicznych. Materiały będą tłumaczone na języki: angielski, włoski, francuski, niemiecki, hiszpański.
MZ/ekai.pl
Ataki na papieża. Paweł Ozdoba: Musimy dawać świadectwo i stawać się kontrkulturowi!
Dodaj komentarz