Plaga samobójstw. RPD porozumiał się z Google ws. ważnego rozwiązania, które może pomóc dzieciom

Rzecznik Praw Dziecka poinformował dziś, że udało się porozumieć z firmą Google w zakresie szerzenia informacji o pomocy dla dzieci chcących targnąć się na swoje życie. Dzięki podjętym działaniom młode osoby chcące wykonać ten dramatyczny krok i szukające informacji na jego temat w sieci, mogą zostać nakierowane na specjalną infolinię.
Na profilu Twitterowym Rzecznik Praw Dziecka napisał:
Udało nam się porozumieć z Google i teraz po wpisaniu do wyszukiwarki słów kluczy typu „samobójstwo”, na pierwszym miejscu pojawiają się odnośniki do stron z telefonami zaufania.
Dodał, że to zarówno telefon zaufania dla dorosłych (800 70 2222), jak i Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12), który od okresu wdrożenia obostrzeń związanych z Covid-19 jest czynny całodobowo.
Udało nam się porozumieć z Google i teraz po wpisaniu do wyszukiwarki słów kluczy typu „samobójstwo”, na pierwszym miejscu pojawiają się odnośniki do stron z telefonami zaufania – dla dorosłych i 800 121212. Dziękuję @Google, razem pomagamy dzieciom!https://t.co/8Qj0ba0w7U pic.twitter.com/cYa2WCUShL
— Rzecznik Praw Dziecka (@RPDPawlak) February 10, 2023
Jak przekazał Mikołaj Pawlak, numery telefonu powinny się wyświetlać także przy wpisaniu innych fraz dotyczących samobójstwa. Rzecznik Praw Dziecka dodał:
Mam nadzieję, że dla osoby, która szuka takich porad w sieci, widok numeru telefonu zaufania będzie impulsem, żeby – zanim zdecyduje się na nieodwracalny krok – najpierw zadzwonić i dać sobie jeszcze jedną szansę na pomoc.
Przypomniał również, że poza telefonem zaufania dostępny jest także czat, który można znaleźć na stronie 800121212.pl. Dzięki niemu młode osoby mogą szukać pomocy bez konieczności przeprowadzenia rozmowy telefonicznej. Dodał, że taka forma jest dziś wśród osób młodych zdecydowanie bardziej popularna.
Informacje na temat działania Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka są niestety dramatyczne. Mikołaj Pawlak podał, że w ciągu dwóch lat odebrano ponad 50 tysięcy połączeń. Dalej dodał, że tylko do 9 lutego specjalistom udało się pomóc 70 dzieciom, które skorzystały z infolinii:
Udało się nam je powstrzymać także dzięki doskonałej współpracy z wydziałem bezpieczeństwa KGP i innymi służbami.
Wskazał, że to czarny rekord, ponieważ w zeszłym roku taka liczba sygnałów spływała przez pół roku. Rzecznik przekazał też, że dzieci zgłaszają się z dramatycznymi apelami o pomoc. Jednocześnie zaapelował do rodziców, aby znajdowali czas dla swoich dzieci, przebywali z nimi i interesowali się ich problemami. Bez wiedzy i działań rodziców problem z pewnością nie zostanie rozwiązany. Rzecznik Praw Dziecka przypomniał, że dane z ubiegłego roku są wprost przerażające. Aż 2 tysiące młodych osób usiłowało popełnić samobójstwo, z czego 156 zakończyło się śmiercią.
ds/PAP,RadioMaryja.pl
Dodaj komentarz