Niemcy: Droga Synodalna przegłosowała błogosławieństwa par LGBT. Na tym nie koniec…

W trakcie piątego ogólnego zgromadzenia Drogi Synodalnej zapadły decyzje, które zaważą na losach Kościoła w Niemczech. Nie tylko wbrew napomnieniom ze strony Watykanu wprowadzono parytety świeckich we władzach Kościoła, ale i uprawniono księży do błogosławienia związków jednopłciowych.
Na tym jednak nie koniec. We Frankfurcie nad Menem zadecydowano o wystąpieniu do papieża z prośbą w kwestii przeanalizowania obowiązkowego celibatu dla księży. W kościołach nie tylko będą miały uroczyste błogosławieństwa dla par jednopłciowych, ale i zapewniono o większym szacunku wobec osób „transpłciowych”.
Komisja Synodalna ma się dalej zająć kwestią równego udziału świeckich, jeśli chodzi o podejmowanie podstawowych decyzji w Kościele. Wcześniej ostrzegał przed tym wyraźnie Watykan. Ostatniego dnia obrad przy poparciu 93,6 proc. zgromadzonych przyjęto dokument, w którym opowiedziano się za większym udziałem kobiet w posługach i urzędach Kościoła. Poparło go aż 80,7 proc. biskupów. Jak zauważył bp Franz-Josef Bode, rzadko hierarchowie tak zdecydowanie opowiadali się za diakonatem kobiet.
O osiągnięciu „przełomowych rezultatów” mówił bp Bätzing. Szef niemieckiego episkopatu stwierdził, że „kamień spadł mu z serca”, a przełomowe rezultaty, pokazały, że „ten Kościół jest zdolny do zmian”. Poinformowano też, że w przyszłości także kobiety i mężczyźni mają mieć prawo do wygłaszania kazań. W dokumencie wskazano na cztery główne tematy dialogu, w sprawie których konieczne są nie tylko decyzje w niemieckim kościele, ale i rozstrzygnięcie ich na poziomie Kościoła powszechnego. Chodzi o moralność seksualną, kapłański sposób życia, władzę i podział władz, a także rolę kobiet w Kościele.
ds/pch24.pl,KAI
Dodaj komentarz