20 kwietnia, 2024
20 marca, 2022

W drodze do ołtarza #8 – Kłótnie. Rozmowa z Karoliną i Maćkiem Piechami

(fot. Centrum Życia i Rodziny)

W ósmym już odcinku z serii „W drodze do ołtarza” Aleksandra Mielewczyk rozmawiała z Karoliną i Maćkiem Piechami z portalu SzczęśliwaRodzina.com o kłótniach w związku. Jak nie doprowadzić do kłótni? Czy na pewno są złym znakiem? Jak się dobrze kłócić? 

Karolina i Maciej są małżeństwem od prawie 7 lat i mają dwie córeczki – Anielkę i Melanię. Prowadzą swój portal o relacjach – tych małżeńskich i tych rodzicielskich. Możecie znaleźć ich na ich stronie internetowej, Instagramie, YouTubie oraz Facebooku

Wystąpili też w piątym odcinku naszej serii, jeżeli chcecie poznać ich odpowiedź na pytanie „Jak stworzyć szczęśliwe i udane małżeństwo mając różne temperamenty?”, koniecznie posłuchajcie ich TUTAJ.

Tym razem małżeństwo z Torunia opowiedziało nam o swojej recepcie na dobrą komunikację, aby nie doprowadzić do kłótni oraz o czym warto pamiętać, kiedy do konfliktu już dojdzie.

Wydaje mi się, że każdy musi przejść tę drogę, że trzeba się pokłócić tak mocno, że tak powiem, tak „zdrowo”, żeby zobaczyć jak ta druga osoba reaguje – powiedziała Karolina.

Opowiedziała też o tym, jak ta kwestia wyglądała u nich na początku relacji. Podkreślili, że każda para musi „nauczyć się” siebie nawzajem, żeby odpowiednio interpretować zachowanie ukochanej osoby.

Konflikt jest super, konflikt jest okej (…) i dlatego chcemy najpierw powiedzieć, że chodzi nam o taką kłótnię, w której nie ma (…) rzucania, agresji, w których nie obrażamy siebie nawzajem, tylko podchodzimy do siebie podmiotowo, bo to jest po prostu zawsze złe. Niezależnie od tego, czy się kłócimy, czy nie, traktowanie drugiego człowieka źle (…) jest zawsze złe – podkreślił Maciek.

Ważne, żeby pamiętać, że konflikty są potrzebne. Możemy wtedy poznać siebie samych oraz drugą osobę. Kiedy pojawiają się silne emocje, one też gdzieś muszą znaleźć ujście, nie jest dobrze tłumić w sobie coś, co się nam nie podoba. Należy jednak pamiętać o wzajemnym szacunku i o tym, że ta kłótnia ma być konstruktywna. 

[Złość] to jest emocja, która ma nam coś powiedzieć, wskazać kierunek, że cos nam na przykład nie pasuje, i ona nie jest ani zła ani dobra. Ona po prostu jest. To nie jest tak, że jeżeli się złościmy, to to jest źle. Nie. Tylko złe by było to, jakbym kogoś uderzył, kiedy bym coś zniszczył, kiedy bym był agresywny, wulgarny – wyjaśnił Maciek.

Dodał, że w momencie, kiedy czujemy, że emocje biorą nad nami górę, lepiej jest np. wyjść na chwilę i po ochłonięciu wrócić do rozmowy. Niezwykle ważne jest, aby zakomunikować, co się z nami dzieje i podkreślić: „ten temat jest dla mnie ważny, ty jesteś dla mnie ważna”.

Maciek i Karolina podali swoje „złote rady” na to, jak się kłócić i jak sprawić, aby nie wracały w naszych sporach wciąż te same tematy. Jeżeli jesteś ciekawy – posłuchaj całości!

 

AM/Centrum Życia i Rodziny

Spodobał Ci się ten artykuł? Wesprzyj działanie naszego portalu swoim datkiem.

Wybierz kwotę
inna kwota
Wesprzyj portal

Polityka prywatności i plików cookies

© Centrum Życia i Rodziny 2023