Maryja jako roznegliżowana „drag queen” z artystą LGBT jako dzieciątkiem Jezus na rękach. To plakat promujący festiwal św. Józefa

Klub nocny Piccadilly opublikował bluźnierczy plakat nawiązujący do wizerunku Matki Bożej Porzuconych, aby promować Fallas of Valencia 2022 – festiwal, który powstał w hiszpańskim mieście w hołdzie Świętemu Józefowi.
Jakie to infantylne, że ci, którzy domagają się szacunku dla siebie, a nie mają go dla innych, muszą się do tego uciekać, aby zwrócić na siebie uwagę – zwróciła uwagę użytkowniczka Twittera w związku z zaistniałą sytuacją.
Jak podaje gazeta El Español, jako Matka Boża zapozował „Liz Dust”, mężczyzna przebierający się w krzykliwe i wyzywające kobiece stroje – drag queen.
Na plakacie oprócz roznegliżowanej postaci widać też walenckiego artystę i aktywistę queer Eduardo Jairycovicha, autora plakatu, jako Dzieciątko Jezus. Nad nimi widnieje hasło „Jesteśmy kulturą, jesteśmy tradycją, jesteśmy różnorodnością”.
Źródło: ElPeriodic.com
Jest to oferta na rzecz różnorodności i integracji, a także hołd dla wszystkich członków kolektywu LGBTIQ+, którzy przezywają Las Fallas z entuzjazmem, wolni od strachu i lęku – stwierdzili na swoich portalach społecznościowych właściciele klubu.
Bluźniercza reklama spotkała się jednak z ogromnym sprzeciwem odbiorców.
Dlaczego zawsze, aby zyskać rozgłos, obraża się Boga i Najświętszą Panienkę, prowokuje się katolików? Dlaczego, gdy nie ma sztuki, szuka się zgorszenia? Dlaczego zawsze zawsze jesteśmy tymi, któzy są ofiarami tych zniewag? – zwróciło uwagę środowisko tradycjonalistyczne z Walencji, Círcul L’Espardenya.
Kto za tym stoi?
Kto jest odpowiedzialny za plakat obrażający najważniejsze postaci religii katolickiej, aby zareklamować wydarzenie, które wzięło swój początek od wspomnienia świętego Józefa?
Jako patronka Wenecji, Matka Boża Porzuconych, zapozował drag queen określający się pseudonimem Liz Dust. Po kliknięciu w zdjęcia widać, jaki prowokujący i niesmaczny wizerunek kreuje ten „artysta”.
Liz Dust es casi mi madre drag 💙 https://t.co/GGV502NwBE
— Hugáceo Crujiente (@hugaceo_cruji) September 1, 2021
Natomiast autorem plakatu jest Eduardo Jairycovich, dyrektor kreatywny magazynu CHAPELLE, artysta i aktywista queer.
Eduardo eksploruje zmysłowość i kobiecą erotykę z męskiego ciała, łącząc je i tworząc coś wyjątkowego – tak swoją „działalność artystyczną” opisuje Jairycovich na stronie EduardoJairycovich.com
Wyświetl ten post na Instagramie
Las Fallas de Valencia
Święto wywodzące się z Walencji zwane przez Hispzanów las fallas, to festiwal odbywający się w dniach od 1 do 19 marca. Powstał jako hołd dla św. Józefa, którego święto obchodzone jest właśnie 19 marca.
Początki obchodów sięgają XIX wieku, kiedy w Walencji było wielu stolarzy, którzy mieli świętego Józefa za patrona i w przeddzień jego święta palili stare rzeczy, świętując koniec zimy.
Obecnie festiwal Las Fallas stanowi główną atrakcję turystyczną regionu, a od 2016 r. jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
W ramach obchodów odbywa się m.in. złożenie ofiary dla Virgen de los Desamparados (Matki Bożej Porzuconych), patronki Walencji, w postaci kwiatów.
Zapala się też kolorowe światła w dzielnicach miasta, odbywają się pokazy sztucznych ogni, walki byków oraz wystawia się gigantyczne kartonowe pomniki zwane ninots.
AM/ACIPrensa.com, Twitter.com, Instagram.com
Dodaj komentarz