Lekarz zajmujący się leczeniem niepłodności w tajemnicy użył własnej spermy do zapłodnienia min. 50 kobiet
Nowy dokument Netflixa pt. „Our Father” historię dr Donalda Cline’a, lekarza z Indianapolis zajmującego się leczeniem niepłodności w latach 70. i 80.
Dr Cline był również bohaterem artykułu w The Atlantic, który ukazał się w 2019 roku. W publikacji wyjaśniono, w jaki sposób badania DNA doprowadziły do ujawnienia przestępstwa, jakiego dopuścił się doktor.
Osoby, które nie wiedziały, że są w rodzeństwem, odkryły prawdę dzięki stronom internetowym, takim jak Ancestry.com.
Film dokumentalny rozszerza śledztwo amerykańskiego miesięcznika, przeprowadzając wywiady z niektórymi z pokrzywdzonych na temat tego, jak dr Cline podmienił spermę ich przyszłego ojca na swoją własną.
Jacoba Ballard została poczęta dzięki dawcy spermy przy pomocy sztucznego zapłodnienia. Dorastając jako jedynaczka, marzyła o tym, by mieć rodzeństwo. Po przeprowadzeniu domowego testu DNA Ballard odkryła, że ma nie jedno, ale siedmioro przyrodniego rodzeństwa. Niestety, nie jest to opowieść o szczęśliwym spotkaniu rodzinnym. Kiedy grupa rodzeństwa postanowiła dowiedzieć się więcej o swoim ciekawym drzewie genealogicznym, odkryła obrzydliwą prawdę: lekarz zajmujący się leczeniem niepłodności ich rodziców zapładniał swoje pacjentki własną spermą– bez ich zgody – czytamy w opisie filmu.
Według artykułu The Atlantic, sześć ofiar spotkało się z Cline’em w restauracji, kiedy lekarz był już po siedemdziesiątce. Spotkanie zostało zaaranżowane przez syna doktora.
Co szokujące, w czasie, gdy Cline został zdemaskowany, nie istniały przepisy, które czyniłby jego działania nielegalnymi. Lekarz od leczenia niepłodności przyznał się do dwóch przestępstw polegających na utrudnianiu pracy wymiaru sprawiedliwości poprzez okłamywanie śledczych stanowych w sprawie wykorzystywania własnej spermy w swojej klinice. W 2017 r. otrzymał wyrok jednego roku więzienia w zawieszeniu, którego nie odbył.
Jak informuje The Daily Wire wiele pacjentek zgodziło się na korzystanie z nasienia anonimowych dawców, nie zdając sobie sprawy, że ich lekarz sam dostarczał materiał biologiczny.
Jednak w tamtym okresie branża leczenia niepłodności dopiero raczkowała i nie istniały jeszcze katalogi dawców, za sprawą których można wybrać dawcę na podstawie cech fizycznych lub innych. Jak donosi The Atlantic, proces ten był często owiany tajemnicą, a lekarze zalecali rodzicom, aby nigdy nie mówili swoim dzieciom, w jaki sposób zostały poczęte.
Film dokumentalny „Our Father” ma swoją premierę na amerykańskiej platformie Netflix 11 maja.
AM/DailyWire.com
Dodaj komentarz