Korzystanie dzieci i młodzieży z mediów społecznościowych. Co mówią badania?

Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka przeprowadzono badania jakość życia dzieci i młodzieży. Okazuje się, że aż 13 proc. dzieci i aż 15 proc. nastolatków jest uzależnionych od social mediów. Cześć młodych ludzi chce ograniczyć korzystanie z internetu, ale nie potrafi tego zrobić.
Badania zostały przeprowadzone w czerwcu 2021 roku na próbie 5 tys. 800 uczniów z całej Polski. Analizowano aktywność dzieci ze szkół podstawowych oraz liceów i techników.
Z przeprowadzonych badań wynika, że ilość czasu spędzanego dziennie w internecie rośnie wraz z wiekiem uczniów. Już tylko co ósmy drugoklasista szkoły podstawowej (12 proc.) nie korzystał z mediów społecznościowych w swoim wolnym czasie, po zakończeniu zdalnych lekcji. W przypadku szóstoklasistów i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych twierdziło tak już tylko odpowiednio 2 i 1 proc. z nich – cytuje wyniki badań Radio Maryja.
— Rzecznik Praw Dziecka (@RPDPawlak) January 13, 2022
62 proc. uczniów klas drugich szkół podstawowych spędzało online mniej niż 2 godziny dziennie. W grupie uczniów klas 6. odsetek ten wynosił 27 proc., a wśród najstarszych zaledwie 11 proc. Ponad połowa szóstoklasistów (55 proc.) poza zajęciami szkolnymi w sieci spędzała od 1 do 4 godzin dziennie, a wśród nastolatków była to jedna trzecia (34 proc.). Z kolei wśród starszej młodzieży ponad połowa (56 proc.) spędzała online między 2 a 6 godzin dziennie – czytamy dalej.
— Rzecznik Praw Dziecka (@RPDPawlak) January 13, 2022
Natomiast 4 proc. najmłodszych, 10 proc. szóstoklasistów i aż 16 proc. najstarszych uczniów spędzało w sieci aż 8 godzin dziennie.
Dlaczego nieletni tak długo surfują w sieci? Jako jedną z głównych przyczyn dzieci i młodzież wskazują „chęć poprawy samopoczucia”. Aż 48 proc. uczniów klas szóstych korzysta z internetu w tym celu.
Jedna trzecia uczniów podejmowała daremne próby zmniejszenia ilości czasu spędzanego w sieci (30 proc.). Jedna czwarta często zdaje sobie sprawę, że myśli tylko o korzystaniu z internetu (25 proc.) – wskazują autorzy badania.
Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Dziecka rekomenduje m.in. rozwijanie alternatywnych form spędzania czasu dla dzieci i młodzieży, pokazywanie im właściwych wzorców odpoczynku i tworzenie zachęt do budowania zdrowych relacji w świecie realnym.
Eksperci wskazują, że konieczne jest przeprowadzenie kampanii, której celem będzie zwiększenie świadomości rodziców i opiekunów, jak wiele czasu ich dzieci spędzają w sieci.
AG/RadioMaryja.pl, PAP
Dodaj komentarz