Kolumbijscy biskupi w odpowiedzi na legalizację eutanazji zachęcają do „rozumienia życia jako daru Stwórcy”

W styczniu dwie nieuleczalnie chore osoby zakończyły swoje życie poprzez praktykę eutanazji, korzystając z niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Kolumbii, który zalegalizował te działania w kraju.
W odpowiedzi na to Konferencja Episkopatu Kolumbii (CEC) opublikowała dokument, w którym zachęca do „rozumienia życia jako daru Stwórcy i towarzyszenia rodzinom w rozeznawaniu bólu jako części egzystencji oraz okazji do praktykowania opieki z miłością i możliwości głoszenia zbawczej wartości cierpienia”.
Dokument został opublikowany podczas Światowego Dnia Chorego obchodzonego przez Kościół kolumbijski 10 lutego, który zbiega się z wigilią święta Matki Bożej z Lourdes.
Nieterminalnymi pacjentami, którzy zostali poddani eutanazji byli dwaj Kolumbijczycy w średnim wieku. Jednym z nich był 60-letni mężczyzna o nazwisku Victor Escobar, który cierpiał na obturacyjną chorobę płuc i zmarł 8 stycznia 2022 r.; drugim pacjentem była 51-letnia kobieta o nazwisku Martha Sepúlveda, która cierpiała na stwardnienie zanikowe boczne.
Kolumbijscy biskupi w obliczu tych wydarzeń postanowili skierować słowo zarówno do pacjentów, ich rodzin, wolontariuszy a także personelu medycznego. Dokument podzielono na 6. części:
- Jaki jest sens życia?
- Dlaczego cierpienie?
- Czy istnieją granice mojej wolności i autonomii?
- Czy istnieją choroby nieuleczalne?
- Czy nie ma nic, co można by zrobić?
- Co tak naprawdę oznacza umrzeć godnie?
Hierarchowie Kościoła potępili „panujący subiektywizm i relatywizm moralny” oraz stwierdzili, że „w kraju zapanowała błędne przekonanie, że cierpienie chorych jest zagrożeniem nie do zniesienia, którego należy się pozbyć za wszelką cenę i z tego powodu różne wyroki Trybunału Konstytucyjnego wraz z uchwałami Ministerstwa Zdrowia i Ochrony Społecznej nie przestają promować poprzez eutanazję kultury śmierci i mentalności utylitarnej”.
Ból jest okazją do dojrzewania, do skoncentrowania się na tym, co naprawdę istotne, do uznania, że jesteśmy istotami ograniczonymi i że z tego powodu w każdej sytuacji musimy widzieć okazję do bycia bardziej ludzkimi – podkreślono w liście skierowanym do chorych.
Z kolei wolontariuszy i pracowników służby zdrowia biskupi zachęcają, aby „nadal byli narzędziami służby, aby za ich pośrednictwem cierpiący mogli odczuć bliskość Bożej miłości i pociechę płynącą z poczucia, że nie są ciężarem.
Na końcu dokumentu udostępniono również wzór pisma dla wszystkich, którzy chcą wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec eutanazji w przypadku poważnej lub terminalnej choroby.
Osoba, która podpisze takie pismo, oświadcza, że w razie ciężkiej choroby chce otrzymać „podstawową opiekę i odpowiednie leczenie w celu złagodzenia bólu i cierpienia” oraz że nie wyraża zgody na „pomoc w umieraniu w żadnej formie”. Tekst dodaje: „Proszę również o pomoc w przyjęciu mojej własnej śmierci w sposób chrześcijański i ludzki, i w tym celu proszę o obecność kapłana katolickiego oraz o udzielenie mi stosownych sakramentów”.
AM/InfoCatólica.com
Dodaj komentarz