Hiszpania: W 2021 odnotowano najniższy wskaźnik urodzeń odkąd kraj prowadzi taki rejestr

Według statystyk Narodowego Instytutu Statystyki (INE), od 1941 roku, kiedy to instytut rozpoczął swoją działalność, w roku 2021 w Hiszpanii urodziło się 338 532 dzieci, co jest rekordowo niską liczbą.
Zeszłoroczny wynik jest o 0,6 proc. niższy w stosunku do roku 2020, kiedy to z kolei odnotowano spadek liczby urodzeń o 5,6 proc. w porównaniu z rokiem 2019.
Dzietność w Hiszpanii jest jedną z najniższych w Europie i na świecie. Wskazuje się, że znaczny spadek liczby urodzeń od początku lockdown’ów jest jednym z największych w Europie.
Najniższe wskaźniki urodzeń w ubiegłym roku odnotowano we wspólnotach autonomicznych Rioja, Kastylia i León.
Albert Esteve, dyrektor Centrum Studiów Demograficznych na Uniwersytecie Barcelońskim, zaznaczył, że już od jakiegoś czasu kraj doświadcza wyraźnej tendencji spadkowej w liczbie urodzeń, a spowodowane to jest według naukowca dwoma czynnikami.
Z jednej strony Esteve zwrócił uwagę na spadek dzietności, czyli liczby dzieci przypadających na jedną kobietę. Liczba ta sukcesywnie spada, a nie odnotowuje się żadnych wzrostów. Drugim czynnikiem jest według badacza spadek liczby ludności w wieku rozrodczym.
Tak więc liczba urodzeń będzie nadal spadać w najbliższych latach, aż do momentu, gdy osoby urodzone w latach 2000 osiągną wiek rozrodczy na początku lat 2030 – wyjaśnił Albert Esteve.
Teresa Castro, demograf z Naczelnej Rady Badań Naukowych, dodała, że kryzys wywołany Covid-19 oraz lockdown’y tylko pogorszyły już i tak niedobrą sytuację w Hiszpanii.
Spadek liczby urodzeń dzieci poczętych podczas lockdown’u był jednym z największych w Europie. Jest to logiczne: ogólna niepewność została spotęgowana przez zawieszenie zabiegów wspomaganego rozrodu, które normalnie odpowiadają za około 9% wszystkich urodzeń – powiedziała Castro.
Warto też zwrócić jednak uwagę na przyczynę numer jeden zgonów na świecie w 2021 roku, jaką była aborcja. Zabijanie nienarodzonych nie może nie odbić się echem w sytuacji demograficznej na świecie. W Hiszpanii aborcja jest dozwolona na żądanie do 14. tygodnia ciąży, a gdy wykryje się wady letalne, aż do 22. tygodnia.
Ustawę wprowadzono w 2010 roku i od razu konserwatywni deputowani zaskarżyli ją do Trybunału Konstytucyjnego. Jednak TK nie wydał przez 12 lat żadnego wyroku w tej sprawie.
AM/InfoCatólica.com
Dodaj komentarz