Dziś Dzień Edukacji Narodowej. Poznaj patronkę nauczycieli polskich

Z wykształcenia polonistka, zamordowana w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie wcześniej podejmowała misję ewangelizacji – Natalia Tułasiewicz została w tym roku ogłoszona patronką nauczycieli.
Błogosławiona Natalia Tułasiewicz 30 marca 2022 roku została ogłoszona patronką nauczycieli polskich. Informację podano podczas konferencji prasowej Polskiego Episkopatu z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i bp. Piotra Turzyńskiego.
Jest dużo postaci wybitnych nauczycieli w Polsce, ale ten charakter Natalii Tułasiewicz czynią ją nie w zakonie ale w życiu świeckim wybitnym świadkiem Chrystusa. To czyni ją atrakcyjnym wzorem dla ludzi świeckich – powiedział w czasie konferencji abp Gądecki.
Nazywam się Natalia Tułasiewicz. Jestem Polką. Bóg wyznaczył mi tu śmierć. Oprawca z szeregu wyciągnął. Nie pora na rozpacz. Idę przecież do Pana, spotkam się tam z Ojcem i siostrą będziemy oczekiwali najdroższych, a na ziemię ześlę huragan róż Zostałam zamordowana w #Ravensbrück pic.twitter.com/r13ujTANsi
— Auschwitz Obóz dla Polaków (@ObozDla) April 21, 2021
W dekrecie napisano, że błogosławiona męczennica „wypełniając obowiązki nauczycielki, zatroskana była o staranność głoszenia Ewangelii”.
Natalia Tułasiewicz była z wykształcenia polonistką. W czasie II wojny światowej była więziona najpierw w Hanowerze, później w Kolonii. Następnie trafiła do obozu w Ravensbrück, gdzie podejmowała misję ewangelizacji. 31 marca 1945 r. zginęła w komorze gazowej – czytamy na portalu stacja7.pl.
Dekret: "Bł. Natalię Tułasiewicz, męczennicę, która wypełniając obowiązki nauczycielki, zatroskana była o staranność głoszenia Ewangelii… Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdza Bł. NATALIĘ TUŁASIEWICZ, MĘCZENNICĘ, PATRONKĄ U BOGA NAUCZYCIELI W POLSCE. pic.twitter.com/mUqGQJMke2
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) March 30, 2022
Jan Paweł II w czerwcu 1999 r. podczas pielgrzymki do Warszawy włączył Natalię Tułasiewicz w poczet błogosławionych.
Natalia była z pozoru zwykłą kobietą, której przyszło żyć w okresie wojny i okupacji. Pełna marzeń, uwielbiała podróże, teatr, kino, chodziła na imprezy, koncerty, wystawy, lubiła dobrze się ubrać. Dusza towarzystwa, pełna radości i poczucia humoru, nie zamierzała wyrzec się wielu z przyjemności jakie dostarczał współczesny świat. Przy tym była jednocześnie wrażliwa na piękno i dobro. Cechowała ją prostota i pokora. Już jako nastolatka wybrała Boga jako największą wartość swojego życia – wyjaśnia portal katolicki.
"Mam odwagę zostać świętą". Bł. Natalia Tułasiewicz – polonistka, nauczycielka, poetka, osoba nieprzeciętna, niosąca Chrystusa całą sobą. https://t.co/IvdH3PvSaU pic.twitter.com/XAsqqj9AQG
— Gość Niedzielny (@Gosc_Niedzielny) March 31, 2020
✝️30.03.1945 39-letnia NATALIA TUŁASIEWICZ została zamordowana w komorze gazowej w KL Ravensbruck
▪️Polonistka, poetka, nauczycielka
▪️Emisariusz Rządu Londyńskiego
▪️W wyniku dekonspiracji brutalnie przesłuchiwana w Kolonii
▪️Skierowana do KL Ravensbruck z wyrokiem śmierci pic.twitter.com/rOEWp1OnIh— Fundacja im. Janusza Kurtyki (@FundacjaKurtyki) March 30, 2022
AM/stacja7.pl
Dodaj komentarz