Barbara Nowak: „Wyrzucenie lekcji religii ze szkół, to złamanie umowy międzynarodowej – Konkordatu”.

Radni z Częstochowy jako pierwsi w Polsce wystąpili z apelem do Premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Przemysława Czarnka o “likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miejskiego”.
Podobny apel wystosował radny z Krakowa – Łukasz Wantuch. Podkreślił, że nie chodzi o wycofanie religii ze szkół a o zmianę zasad finansowania katechezy.
Trzeba jednak mocno podkreślić, że prawo do katechezy w szkole wynika z tej szczególnej umowy międzynarodowej, jaką jest Konkordat podpisany 28 lipca 1993 r. między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską
Jak wskazuje art. 12 pkt. 1 Konkordatu:
“Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci oraz zasadę tolerancji, Państwo gwarantuje, że szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola, prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej, organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych”.
Dlatego, jak podkreśla Małopolska kurator oświaty, działania sprzeczne z tym zapisem:
To dyskryminacja nauczycieli katechetów, to dyskryminacja uczniów uczęszczających na lekcji religii i ich rodziców.
Swój wpis na Twitterze, Barbara Nowak podsumowała trafną uwagą, że takie posunięcia to:
Działanie typowe dla lewaków – niszczyć, dyskryminować, a ani krzty wiedzy.
Warto zauważyć, że w zdecydowanej większości państw europejskich, za wyjątkiem Francji (oprócz Alzacji i Lotaryngii), Białorusi, Bułgarii, Słowenii i Rosji, nauczanie religii odbywa się w ramach systemu oświaty publicznej. Zatem obowiązujący w Polsce model jest bliski temu, jaki funkcjonuje w większości krajów Unii Europejskiej.
Nauczyciele religii traktowani są na tych samych zasadach, co nauczyciele innych przedmiotów, co również określa Konkordat:
“W sprawach treści nauczania i wychowania religijnego nauczyciele religii podlegają przepisom i zarządzeniom kościelnym, a w innych sprawach przepisom państwowym”.
Normalną zaś zasadą demokratycznego państwa prawa jest finansowanie nauczania religii ze środków publicznych, w tych krajach, gdzie nauczanie to jest obecne w państwowym systemie oświaty. Religia stanowi bowiem ważną część dziedzictwa kulturowego a skoro rodzice odpowiedzialni za edukację dzieci, życzą sobie obecności religii w szkole, państwo zobowiązane jest to zapewnić.
Wyrzucenie lekcji religii ze szkół, to złamanie umowy międzynarodowej- Konkordatu. To dyskryminacja nauczycieli katechetów, to dyskryminacja uczniów uczęszczających na lekcji religii i ich rodziców. Działanie typowe dla lewaków – niszczyć, dyskryminować, a ani krzty wiedzy.
— Barbara Nowak (@Br_Nowak) December 22, 2022
MZ/Twitter/Barbara Nowak, dorzeczy.pl
Dodaj komentarz