Anioł Stróż dzieci nienarodzonych. Przychodzą tu rodzice, którzy doświadczyli straty

Zawsze palą się tu znicze i stoją kwiaty. Pozostawiają je rodzice, którzy doświadczyli utraty dziecka jeszcze w prenatalnej fazie rozwoju. Pomnik powstał z inicjatywy małżonków po starcie i kapłana z Torunia.
Pomnik Anioła Stróża Dzieci Nienarodzonych pojawił się w toruńskiej parafii św. Antoniego już w 2016 roku. Młode małżeństwo, które straciło córeczkę przekazało środki z zasiłku pogrzebowego ks. Wojciechowi Miszewskiemu, proboszczowi parafii, by upamiętnił ich dziecko i inne, które umierają jeszcze przed narodzeniem.
To natchnienie [realizacji pomnika-red.] płynęło z konfesjonału. Wiele kobiet mówi tam o swoich poronieniach. Skarżą się, że nie mogły odebrać ciała dziecka ze szpitala, że nie mają miejsca, przy którym mogłyby pomodlić się za jego duszę. Oczywiście spotykam w konfesjonale również kobiety, które poddały się aborcji i dopiero po latach zdały sobie sprawę z prawdziwej natury swego czynu – mówił kapłan w rozmowie z redakcją dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”.
fot. pl.aleteia.org, ks. Wojciech Miszewski
Rzeźba Anioła Stróża Dzieci Nienarodzonych została zrealizowana w Wietnamie, a projekt przygotowali Ewa Mika i Andrzej Ryczek.
W parafii św. Antoniego figura Anioła Stróża pojawiła się w czasie, kiedy na ulicach miasta trwał „czarny protest”.
Nie planowaliśmy tego w ten sposób, ale traktujemy to jako pewien znak – mówi ks. Miszewski.
Rodzice modlą się tu za dusze swoich dzieci, które zmarły. Pomnik Anioła Stróża upamiętnia także dzieci, które zostały zabite w aborcji.
Ktoś mógłby powiedzieć, że aniołowie stróżowie dzieci nienarodzonych niezbyt się spisali, skoro ich podopieczni nie zdążyli nawet przyjść na świat. Podstawowym zadaniem anioła stróża jest jednak pomoc w doprowadzeniu człowieka do Boga. I z tego zadania aniołowie stróżowie dzieci nienarodzonych wywiązują się, w jakimś sensie, nawet poza kolejnością – mówi kapłan.
Jak zapowiedział ks. Miszewski, planuje przygotować również tekst modlitwy do Anioła Stróża o szczęśliwe rozwiązanie.
AG/pl.aleteia.org
Dodaj komentarz