7 świętych patronek matek. Polecajmy im nasze mamy!

Żony i wdowy, matki i dziewice… Heroizm ich życia, dowiedziony w życiu małżeńskim i rodzinnym sprawił, że dziś ich orędownictwa wzywają kobiety poszukując wsparcia w realizacji powołania macierzyńskiego.
Maryja – pierwsza i najważniejsza Patronka i wzór dla każdej z matek. Ta, która odpowiedziała Bogu “tak” i stała się Matką Syna Bożego, uczy każdą kobietę rozeznawania i wypełniania woli Bożej. Doświadczyła radości i wielkich trudów macierzyństwa, przechodząc ze swoim Synem tajemnice radości i światła, boleści i chwały. Wpatrując się w oblicze “Całej Pięknej”, zawierzamy Jej nasze mamy. A każda z matek uczy się od Niej przyjmowania i wypełniania wielkiego daru i tajemnicy macierzyństwa.
Św. Monika – żona pogańskiego urzędnika Patrycjusza i matka św. Augustyna; zwana matką “syna tylu łez”. Bo rzeczywiście, modliła się o jego nawrócenie przez 17 lat. Jej wstawiennictwu polecają się kobiety wszystkich stanów, zwłaszcza kobiety zamężne i matki, przeżywające kłopoty małżeńskie i trudności z dziećmi, kobiety będące ofiarami zdrady małżeńskiej, alkoholizmu, złorzeczeń i oszczerstw, a także wdowy. Do niej modlą się w intencji ratowania duszy męża czy dziecka.
Św. Franciszek Salezy pisał o niej:
Patronka strapionych matek, zachęta do wytrwałości w modlitwach za kochanych ludzi, wytrwale szturmująca niebo jak wdowa z ewangelicznej przypowieści. Gdyby więcej było takich kobiet, pewnie więcej byłoby i świętych mężczyzn – ich synów i mężów.
Św. Filomena – 13-letnia dziewica umęczona za wierność Boskiemu Oblubieńcowi, z rozkazu cesarza Dioklecjana (który wcześniej starał się o jej rękę) w 302 roku, po przeróżnych torturach a w końcu ścięciu głowy. Od czasu odkrycia jej relikwii w rzymskich katakumbach w 1802 roku kult św. Filomeny rozwinął się i rozszerzył na cały świat. Potwierdzały to liczne cuda i łaski uzyskiwane za jej wstawiennictwem. Najświętsza Maryja Panna nazywała ją swoją „umiłowaną córką”.
Patronuje m.in. matkom i dzieciom oraz szczęśliwym narodzinom.
Św. Zdzisława Czeska – jako 17-letnia dziewczyna poślubiła Havla, kasztelana zamku w Lemberku. Bóg obdarzył małżonków czworgiem dzieci, które Zdzisława wzorowo wychowała. Wyróżniała się ponadto nadzwyczajną zdolnością do poświęcania się innym, o czym świadczy przede wszystkim jej postępowanie w rodzinie. Jak mówił Paweł VI, była ona
przykładem małżeńskiej wierności, protektorką życia duchowego rodziny i uczciwości w obyczajach.
Potwierdza to również jej wielkoduszne zaangażowanie na polu dobroczynności i opieki nad potrzebującymi, zwłaszcza obłożnie chorymi, którymi zajmowała się z wielką troskliwością i czułością.
Jest patronką młodych małżeństw i matek.
Św. Agata – znana z niezwykłej urody, stała się celem starań Kwintinianusa – starosty Sycylii. Agata postanowiła jednak poświęcić życie Bogu. Rozzłoszczony zalotnik, poddał ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany a w końcu obcięto piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci. O północy więzienie otoczyła jasność, w której blasku nawiedził Agatę św. Piotr niosący złote naczynie napełnione balsamem. Agata została cudownie uzdrowiona. Kwintinianus uznał to za czary i ponownie postawił Agatę przed sądem, którego był sędzią. Agatę włóczono po rozżarzonym ogniu i ostrych skorupach. W czasie jej tortur nastąpiło trzęsienie ziemi. Wówczas potajemnie kazano odprowadzić Agatę do więzienia, gdzie zmarła.
Wzywana jest przez kobiety karmiące oraz w chorobach piersi.
Drogie mamy! Dziękujemy za waszą troskę, trud, cierpliwość i poświęcenie❤️ pic.twitter.com/n6ZaKxOBPo
— Centrum Życia i Rodziny👨👩👧👦 (@CentrumZycia) May 26, 2023
Św. Joanna Beretta Molla – włoska lekarka, żona i matka 4 dzieci. Spodziewając się narodzin czwartego dziecka, zdiagnozowano u niej włókniaka macicy. Nie zgodziła się na aborcję, choć wiedziała, że stan jest poważny. Ukochanemu mężowi powiedziała: „Piotrze, przede wszystkim ratuj dziecko”. Jej życiem – jak mówił św. Jan Paweł II – stało się “złożenie ofiary z siebie, by mogło żyć dziecko, które nosiła w łonie i które dzisiaj jest tutaj z nami“!
Jest m.in. patronką lekarzy, małżeństw, rodzin, dzieci poczętych, matek w stanie błogosławionym.
Św. Joanno, módl się za nami i pomóż nam z miłością i odwagą odpowiadać na nasze powołanie!https://t.co/H04fsoyODC
— Centrum Życia i Rodziny👨👩👧👦 (@CentrumZycia) April 28, 2023
Bł. Laura Vicuña – swoje młode życie ofiarowała za żyjącą w w grzechu z ojczymem matkę. Wybrała ascezę i za zgodą spowiednika złożyła prywatne śluby ewangeliczne. Wykończona przez chorobę i cierpienie, przekazała matce swoją tajemnicę: „Mamo, ja umieram! Już dawno prosiłam Jezusa ofiarując swoje życie za ciebie, abym wywalczyła twój powrót do Niego… Mamo, czy przed śmiercią nie doświadczę radości z twojego nawrócenia?” Doświadczywszy tej radości zmarła w ten sam wieczór – 22 stycznia 1904 r., mając zaledwie 13 lat.
Życie jej było poematem czystości, ofiary i miłości wobec matki.
Jest uznawana jest m.in. za patronkę skłóconych małżeństw i rozbitych rodzin. Jej wstawiennictwu z pewnością polecać można także wszystkie trudne i bolesne relacje dzieci z matkami.
***
Pamiętajmy dziś o naszych mamach, żyjących i zmarłych, przekazując słowa i gesty życzliwości a przede wszystkim – dar naszej modlitwy wdzięczności i prośby.
Modlitwa za Mamę
Boże Ojcze, dziękuję Ci za miłość do mojej mamy, która jest zaszczepiona w sercu moim. Nie dopuść, aby to uczucie kiedykolwiek wygasło we mnie; chroń mię od tego wszystkiego, co by ją zmartwić lub zasmucić mogło i nie pozwól, abym zapomniał, że jej życie, wychowanie i opiekę winien jestem. Nie mogę się jej odwdzięczyć za wszystkie dobro jakie mi wyświadczyła, Ty więc, o mój Boże, nagródź ją za mnie. Ześlij na nią wszystko co dobre, pozwól jej długo i szczęśliwie żyć, a mną tak kieruj, ażebym zawsze ją szanował i kochał, żadnej przykrości jej nie sprawił, a z czasem stał się podporą w jej starości.
Amen.
MZ
Dodaj komentarz